Strona używa cookies. Jeśli nie wyrażasz zgody na używanie cookies, zawsze możesz wyłączyć ich obsługę w swojej przeglądarce internetowej. Polityka Cookies Akceptuję

Forum

Dodaj temat

Zrozum nastolatka

prawa i obowiazki nastolatkow

Rozpoczęte przez ~placebo, 26 paź 2018
  • avatar ~placebo ~placebo
    ~placebo
    Napisane 26 października 2018 - 09:09
    Chciałbym się dowiedzieć, jakie wg Was prawa i obowiązki ma dziecko.
    Zależy mi na uzyskaniu konkretnych odpowiedzi na te kwestie:
    obowiązki domowe - jakie ma (wiek 10-14)
    oglądanie TV - czy może oglądać? czy może oglądać z Wami?
    szkoła - odrabianie lekcji: samodzielnie czy z pomocą jesli nie rozumie czegoś
    wycieczki szkolne - czy może wyjeżdżać czy raczej nie
    kieszonkowe - ile dostaje, kiedy nie dostaje
    co robicie, żeby dziecko słuchało poleceń - jesli konieczna jest perswazja to co jest dopuszczalne a co nie

    Udostępnij Udostępnij fb  |  Dodaj wpis |  Cytuj |  Link bezpośredni |  Zgłoś naruszenie

  • avatar ~solasi ~solasi
    ~solasi
    Napisane 31 października 2018 - 14:01
    Hej, odpowiadam z perspektywy matki wychowującej 12- letnią córkę, przy czym reprezentuję model dogadywania się z dzieckiem.
    1. obowiązki: głównie utrzymanie swojego pokoju w czystości, pomoc przy sprzątaniu (np. mycie naczyń) lub przy drobnych zakupach
    2. TV- oczywiście, że może oglądać i sama, i ze mną. Zaznaczam, że w swoim pokoju córka nie ma telewizora.
    3. odrabianie lekcji samodzielnie, jeśli czegoś nie rozumie to ja zawsze pomogę. Ja sama też lubię się z nią czasem uczyć, np. lubię jak czyta na głos tematy z historii czy biologii
    4.wycieczki szkolne- córka wyjeżdża na wszystkie wycieczki od pierwszej klasy, jeździ też na kolonie i zimowiska. Jestem pasjonatką wszelkiego typu wycieczek i córka je uwielbia.
    5. kieszonkowe- raczej nie daję tzw. kieszonkowego, ale kupuję jej różne rzeczy, jak czegoś potrzebuje; rodzina daje jej pieniądze (czasami i nie są to duże kwoty) i córka może z nimi robić co chce
    6. słuchanie poleceń- trudno powiedzieć, bo to zależy od wypracowanej relacji. Moja córka nie lubi jak się smucę i raczej jest posłuszna. Jestem zwolennikiem negocjacji, ustalania wspólnych zasad. Można ustalić jakiś wspólny system kar, gdy dziecko nie wykonuje swoich obowiązków. Fajnie jest, gdy i rodzic ma jakieś kary, gdy i on nie wykonuje swoich obowiązków:-). W perswazji warto wykorzystać zdanie: "Skarbie, czy stoi coś na przeszkodzie abyś dziś do 15-tej posprzątał/a swój pokój". Pewnie przeszkody będą, więc w zgrabnej rozmowie zalecam ich usuwanie :-).

    Udostępnij Udostępnij fb  |  Dodaj wpis |  Cytuj |  Link bezpośredni |  Zgłoś naruszenie

» odpowiedz » do góry
1
Strona 1 z 1
Strona 1 z 1

Gorące tematy