Dobre i złe powody zmiany pracy

Kariera
04.01.2022

Rozważasz zmianę pracy? Czas pomyśleć o zaktualizowaniu swojego profilu na LinkedIn. Jeśli to zrobisz, inni użytkownicy będą wiedzieć, że myślisz o takiej zmianie. Nie zdziw się więc, gdy nagle otrzymasz jakąś ofertę. Czy jednak przemyślałeś dobrze powody zmiany pracy? Czy jesteś pewien, że to, co ci się nie podoba w obecnym miejscu pracy, nie spotka cię w kolejnym? Podpowiadamy, jak przeanalizować motywację do zmiany pracy.

Tagi: kariera

powody zmiany pracy
Motywacja do zmiany pracy - czy powinieneś odejść?

Nie przesadzaj jednak. Nie powinieneś przyjmować nowej oferty tylko dlatego, że chcesz rzucić starą pracę. Przedstawiłem tę koncepcję w poniższych punktach. Podzieliłem je na przyczyny, które sprawiają, że ludzie rozważają zmianę pracy, oraz powody, dla których przyjmują inne oferty. Te negatywne i pozytywne bodźce podzieliłem na krótkoterminowe oraz długoterminowe:

Dlaczego rozważasz zmianę pracy?

Codzienna harówka:

  • Niska pensja, małe dodatki
  • Kłopoty z szefem
  • Niewygody
  • Przepracowanie

Zmierzanie donikąd:

  • Powolny rozwój kariery
  • Niesatysfakcjonująca praca
  • Problemy z zespołem/szefem
  • Nieistotne zadania
  • Zła organizacja pracy

Dlaczego przyjmujesz nową ofertę pracy?

Motywacje krótkoterminowe:

  • Nowe korzyści, benefity
  • Krótkoterminowe nagrody
  • Wygoda
  • Wielka marka

Motywacje długterminowe:

  • Maksymalizacja kariery
  • Ucz się-rób-stań się
  • Stabilność – równowaga
  • Zespół – menadżer
  • Firma lub misja

Myśląc o zmianie pracy, wiele osób kładzie zbyt duży nacisk na to, co uzyskają na początku – stanowisko, lokalizację, markę firmy i dodatkowe benefity. To motywacje pozytywne, ale krótkoterminowe – jeśli objęcie danego stanowiska nie jest ruchem długoterminowo wspierającym twoją karierę, satysfakcja z pracy z czasem spadnie, a negatywne czynniki pojawią się ponownie. To błędne koło braku satysfakcji, niedostatecznych efektów i nieprzemyślanych zmian.

Pomyśl o zmianie pracy, jeśli długoterminowe aspekty negatywne przeważają nad pozytywnymi. Przejrzyj opisy tych czterech kategorii. Nie ulega wątpliwości, że jeśli twoja praca „zmierza donikąd” nadszedł czas na jej zmianę. Jeśli codzienna harówka cię dobija, ale na dłuższą metę znajdujesz w niej pozytywne, długoterminowe skutki, rozważ krótkoterminowe rozwiązania, pamiętaj jednak, że zmiana pracy to tylko jedna z możliwości.

Dużym problemem dla większości osób poszukujących pracy jest to, że gdy dostają ofertę, nie otrzymują równocześnie wystarczającej ilości informacji, by ocenić długoterminowe perspektywy ewentualnej zmiany. To często wina firmy oraz osób zajmujących się rekrutacją. Walcząc o szybkie obsadzenie stanowisk jak najlepszymi ludźmi, niespecjalnie zastanawiają się nad tym, jakie rzeczywiście stanowisko chcą obsadzić i jakie szanse daje ono potencjalnemu pracownikowi.

W takim razie to do wymagającego kandydata należy lepsze zrozumienie tego, co może na pierwszy rzut oka wydawać się korzystnym posunięciem, a po roku okazać się kolejnym powodem, by szukać nowej pracy.

Oto kilka prostych rzeczy, które możesz zrobić, by odpowiednio zaplanować swoją dalszą karierę:

1. Zrozum rzeczywiste potrzeby na danym stanowisku.

Zapytaj osobę rekrutującą o to, co rzeczywiście ma robić osoba na tym stanowisku. Jeśli poczujesz, że odpowiedź jest wymijająca, dopytaj: „Jakie są najważniejsze cele, które osoba na tym stanowisku powinna zrealizować, by dobrze wykonywać swoją pracę?” Drąż, by wyjaśnić oczekiwania, zorientować się, co do zakresu obowiązków, dostępnych zasobów i istotności danego stanowiska.

2. Przekształć „mieć” w „robić”.

Kiedy ktoś szybko sprawdza twoje umiejętności lub zadaje podchwytliwe pytania, zapytaj, w jaki sposób będziesz mógł wykorzystać tę umiejętność w pracy. Jeśli rekrutujący się zawaha, to znak, że obowiązki osoby na tym stanowisku nie zostały jasno zdefiniowane.

3. Dowiedz się, dlaczego posada jest wolna.

Chodzi o to, by sprawdzić, czy to stanowisko jest problemowe, czy wakat jest wyłącznie rezultatem pozytywnych zmian.

4. Zapytaj, co się stało z twoim poprzednikiem.

Zwykle pozwala to ocenić zdolność szefów firmy do wybierania ludzi i kierowania ich rozwojem.

5. Zapytaj o to, jak oceniane będą wyniki.

Jeśli nie dostaniesz ostatecznej, wiążącej odpowiedzi, bądź ostrożny. Dobrzy szefowie potrafią wyjaśnić, czego oczekują od zatrudnianej osoby.

6. Zapoznaj się ze strukturą organizacyjną firmy.

Dowiedz się, kto jest w twoim zespole, z kim będziesz pracował. Może spotkasz się z tymi osobami, zanim przyjmiesz ofertę? Jeśli dostajesz czyjś zespół, zapytaj o jakość pracy i o to, jakie masz szanse na zbudowanie go od nowa.

7. Zapytaj szefa o jego wizję działu i wolnego stanowiska.

Da ci to rozeznanie w jego umiejętnościach, aspiracjach i zaletach wolnej posady.

8. Przyjrzyj się stylowi, w jaki szef kieruje firmą.

Możesz mieć problemy, jeśli jest zbyt kontrolujący lub zbyt luźny, zbyt impulsywny, zbyt drobiazgowo planuje, jest typem trenera, szaleje za technologią etc. Cel: upewnij się, czy twój styl pracy odpowiada stylowi osoby, z którą będziesz współpracował, bo inaczej po kilku miesiącach będziesz rozczarowany.

9. Dowiedz się, jaka jest w rzeczywistości organizacja pracy.

Pytaj każdego, kogo spotkasz o to, jak podejmowane są decyzje, jak reaguje się tu na zmiany, jakie jest tempo pracy, jaka jest polityka firmy, jak działa infrastruktura. Nie daj się skusić banałami i fantastycznymi wizjami.

Kiedy zastanawiasz się, czy zaakceptować nową ofertę pracy, nie daj się zwieść potrzebie opuszczenia starej firmy i nie ulegaj zaraz wielkiej marce oraz temu, co dostaniesz tam na wejściu. Za kilka miesięcy to przestanie być istotne. Zamiast tego skup się na tym, co będziesz robił i czego się nauczysz, na ludziach z którymi będziesz współpracować i na tym, jak to wszystko wygląda z perspektywy twojej kariery i innych potrzeb. W ten sposób unikniesz problemów z „codzienną harówą”, a poczucie „zmierzania donikąd” nie będzie znów powodem zmiany.

Bartek Kulesza

Wejdź na FORUM!
Linki artykułu
Kopiuj link:
Skopiowano do schowka

Wklej link na stronę:

Komentarze (3) / skomentuj / zobacz wszystkie

Artur43
06 sierpnia 2019 o 10:38
Odpowiedz

Po czterdziestce nie jest łatwo zmienić pracę, ja bardzo długo się zastanawiałem i po kilku latach w jednej firmie podjąłem decyzję. Zacząłem od zrobienia CV i nawet to okazało się niemałym wyzwaniem ale znalazłem w internecie kreator szybkie cv i się udało stworzyć bardzo fajne. Teraz tylko czekam na odpowiedzi

~Artur43

06.08.2019 10:38
Devil
05 maja 2019 o 14:54
Odpowiedz

Nie jest tak łatwo znaleźć pracę bez doświadczenia, niestety. Wszędzie wymagają od nas nie wiadomo czego, 2 lata doświadczenia a umowa 1500 zł bez pokrycia na 3 miesiące. Przykre to jest na prawdę, ale takie czasy.. Smutne czasy... Dodatkowo liczy się wizualna wersja CV, przykuwająca uwagę, a nie to co jest w nim napisane. Sam zacząłem się tym przejmować, nawet kupiłem wersję premium na SzybkieCV, aby podrasować swoje CV pod względem wizualnym w nowych szablonach.. :D Czasy są ciężkie, dobrze, że teraz mimo mimo wszystko jest rynek pracownika ;)

~Devil

05.05.2019 14:54
Kubasen
20 lutego 2018 o 10:49
Odpowiedz

postanowiłem zmienić branżę po 6 latach pracy. Miałem już po dziurki w nosie siedzenia za biurkiem, tak się złożyło, że kumpel robił kurs na diagnostę samochodowoego w oes kraków a ja też zawsze grzebałem coś, więc razem zrobiliśmy i teraz mamy własne dg i jest o wiele lepiej.

~Kubasen

20.02.2018 10:49
1