Jak rzucić palenie skutecznie

Zaraz powiesz, że to wcale nie jest proste. I może będziesz miał rację. Ale od gadania na pewno palenie się samo nie rzuci, więc weź się za siebie po męsku i zrób cos z tym wreszcie!

[powiazane]

Jak palenie wpływa na twoje ciało:

Dlaczego powinieneś rzucić palenie:

Wystarczy argumentów? No to teraz do roboty, rzucasz palenie:

[rekmob1]

1. Przygotowanie

  1. Ustal datę rzucenia palenia.
  2. Pozbądź się WSZYSTKICH papierosów i popielniczek z domu, samochodu i pracy.
  3. Nie pozwalaj palić w swoim domu.
  4. Przypomnij sobie poprzednie próby rzucenia palenia. Zastanów się nad tym, co poskutkowało, a co nie.
  5. Jeśli już rzucisz palenie, nie pozwalaj sobie na sporadycznego dymka nawet po alkoholu.

2. Zdobądź wsparcie i zachętę

  1. Powiedz swojej rodzinie, przyjaciołom i znajomym z pracy, że postanowiłeś rzucić palenie i potrzebujesz ich wsparcia.
  2. Poproś ich, aby nie palili w pobliżu ciebie.
  3. Poradź się kogoś. Im więcej rad dostajesz, tym większe są twoje szanse na rzucenie nałogu.
  4. Nie słuchaj tych, którym się nie udało.

[rek]

3. Wyrób w sobie nowe nawyki

  1. Odsuwaj od siebie chęć sięgnięcia po papierosa – porozmawiaj z kimś, idź na spacer.
  2. Zrób coś, aby zredukować stres. Weź gorącą kąpiel, poćwicz lub poczytaj książkę.
  3. Zaplanuj na każdy dzień coś, co sprawia ci przyjemność.
  4. Pij dużo wody i innych bezalkoholowych płynów.

4. Stosuj leki i używaj ich prawidłowo

Leki i różne produkty lecznicze mogą ci pomóc w rzuceniu palenia i zmniejszyć chęć sięgnięcia po papierosa. Produkty takie jak np. plastry, inhalatory, gumy do żucia czy pastylki dostępne są bez recepty.

Pamiętaj, że jeśli wypalasz mniej, niż 10 papierosów dziennie, albo chorujesz przewlekle, przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku powinieneś skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

[rekmob2]

5. Bądź przygotowany na trudne chwile

Większość powrotów do palenia występuje w pierwszych trzech miesiącach po rzuceniu. Oto kilka trudnych sytuacji, na które trzeba uważać:

To jak, od kiedy rzucasz?

Rafał Majewski

[rekmob1]

Komentarz eksperta:

Piotr MosakPiotr Mosak, psycholog Centrum Doradztwa i Terapii

www.psycholog.com.pl

Uzależnienia to odwieczny problem i nie ma na nie jednej skutecznej metody. Nasz organizm bardzo przyzwyczaja się do danych czynności, do procesu i do skutków. Są to często rytuały, które włączamy do naszego życia i bez nich nie wyobrażamy sobie normalnego funkcjonowania. Skuteczność metod pozbywania się nałogów jest dość niska, ale nie należy z tego powodu odrzucać ich w całości. Może właśnie nam uda się w taki czy inny sposób pozbyć się owego uzależnienia.

Metody też są różne: od radykalnych cięć po stopniowe ograniczanie stymulatorów. Okazuje się, że zależy wszystko od naszej determinacji i motywacji. Są osoby, które pewnego dnia postanowiły, że to koniec i... skończyły. A są takie, którym udało się najpierw ograniczyć a potem stopniowo rezygnować aż do całkowitego wyeliminowania uzależnienia. Specjaliści od uzależnień zgadzają się, że nie może być pustki. Jeśli z czegoś rezygnujemy, to w takie miejsce musimy „włożyć” jakieś inne, równie atrakcyjne lub zastępcze zachowanie. Atrakcyjne mogą być wyniki lekarskie, kondycja, ćwiczenia na siłowni, wydolność seksualna i... cokolwiek, co uznamy za ważne.

[rek]

Istotne jest początkowe niezmienianie rytuałów, nawyków ruchowych, czyli wychodzimy na papierosa, ale bez papierosa, bo przyjemność była również towarzyska - związana z miejscem i przerwą w pracy. Inny przykład - robimy sobie przerwy po posiłkach z podobnego powodu. Znam kilka osób, które rzucając palenie, nosiły przez dłuższy czas ze sobą słone paluszki i nie zmieniały zachowań, nawet sposobu trzymania rąk, tylko zastąpiły papierosa paluszkiem. Dla organizmu taka zmiana jest mniej radykalna, mimo że czynnika uzależniającego fizycznie praktycznie już nie ma.