Czy znasz swoją osobowość finansową?

Jesteś facetem, który chwali się wszędzie swoją platynową kartą kredytową i kupuje luksusy, na które go nie stać, czy też może dusigroszem, który wycina kupony promocyjne z gazetek żeby zaoszczędzić 50 groszy na puszce tuńczyka bez etykiety?

Ludzie mają miliony sposobów oszczędzania, inwestowania i wydawania pieniędzy. Bardzo często osobowość finansowa człowieka zależy od jego finansowej historii (a więc od sytuacji socjoekonomicznej i sposobu, w jaki traktowano finanse w jego rodzinnym domu) oraz od takich kwestii, jakie są jego zarobki, potrzeby osobiste oraz podejście do długoterminowego planowania finansowego.

Aby zapewnić sobie optymalną sytuację finansową, musisz zrozumieć, jak "zorganizować” swoje przyzwyczajenia związane z wydawaniem pieniędzy. Porównaj swoje nawyki do zachowań czterech hipotetycznych mężczyzn: Jacka, Witolda, Zbigniewa oraz Jerzego i zobacz, co i jak możesz zmienić w sposobie, w jaki podchodzisz do kwestii finansowych.

Jacek - „tu i teraz”

Jacek nie wierzy w oszczędzanie i inwestowanie. Zarobi złotówkę – wyda ją w całości od razu. Nie zawsze musi to oznaczać dla Jacka, że wkrótce znajdzie się w niepewnej sytuacji finansowej. Dopóki ma pracę. W momencie gdy ją straci, będzie miał prawdziwy problem i ciężko będzie mu związać koniec z końcem.

Strategie finansowe, które Jacek powinien wprowadzić, aby poprawić swoją sytuację:

Witold - „nałogowy gracz w karty kredytowe”

Witold to typ faceta, który żyje na krawędzi bankructwa finansowego, wydając znacznie wiecej niż jest w stanie zarobić. Kupuje impulsywnie i przedkłada luksus nad swoje możliwości finansowe. Posiada kilka kart kredytowych i limit każdej z nich jest na wyczerpaniu.

Oto strategie finansowe dla Witolda, jeśli chce on poprawić swoją sytuację finansową:

Zbigniew – „facet bez długów”

Nasz oszczędny przyjaciel Zbigniew nie wierzy w kredyty i pożyczki. Wstrzymuje się z dokonaniem kilku istotnych zakupów, jak lepszy samochód, aby uniknąć długów. Często wycina z gazetek kupony rabatowe i nadkłada 30 kilometrów do sklepu, aby w efekcie zaoszczędzić marne grosze. Jego szafa jest pełna tandetnych ubrań. Jest on po prostu skrajnym dusigroszem.

Oto kilka strategii finansowych dla Zbigniewa:

Jerzy: „doświadczony planista finansowy”

Jerzy oszczędza i inwestuje każdy grosz, który zarobi, jest przy tym świetnym inwestorem. Nad sposobami, w jaki sposób pomnożyć swoje pieniądze, zastanawia się nawet zanim jeszcze je zarobi i często angażuje się w korzystne inwestycje, jak na przykład fundusze inwestycyjne, akcje i obligacje o stałym oprocentowaniu. Zbigniew zaplanował już swoją emeryturę.

[article_adv]

Kilka strategii finansowych dla Jerzego, jeśli zechce z nich skorzystać:

Twój portfel, twoje pieniądze

Bez względu na to czy jesteś bardziej Jackiem, czy Jerzym, mądrze jest zastanowić się nad swoją sytuacją finansową. Planowanie finansowe, jeśli ma zapewnić sukces, wymaga dobrej znajomości własnych przychodów, aktywów, wydatków i własnego zadłużenia. Znając dobrze te podstawowe parametry finansowe oraz swoją „osobowość” finansową, można przygotować solidny plan poprawy własnego statusu majątkowego.

Witold Kowalczyk