Syn: instrukcja obsługi

Relacja ojca i syna jest szczególnym typem więzi. Dla syna będziesz zawsze jednocześnie wzorem do naśladowania i największym rywalem, autorytetem i konkurentem. Od tego, jak będzie wyglądała wasza relacja zależy to, jakim mężczyzną będzie twój syn i jak w przyszłości sam sprawdzi się jako ojciec. Odpowiedzialne zadanie? Podpowiadamy, jak mu sprostać.

[powiazane]Gdy rodzi się chłopiec, ojciec czuje, że wydarzyło się właśnie coś szczególnego. I choć dziś syn rzadko jest spadkobiercą rodu, nazwiska i majątku, wielu mężczyzn nadal – nie zawsze przyznając się do tego – marzy o tym, by na świat przyszedł ich następca. Mam syna – to nadal brzmi dumnie!

Pierwszy wspólny rok

Gdy dowiedziałeś się, że na świecie pojawi się chłopak zacząłeś pewnie snuć ambitne plany. Opowiadałeś kumplom, że nauczysz syna gry w piłkę, wspólnie będziecie chodzili na basen i jeździli na długie wyprawy rowerowe. Marzyłeś, że twoje hobby stanie się i jego pasją. Tymczasem... te plany muszą poczekać, bo w domu leży rozwrzeszczane zawiniątko, z którym nijak nie można się porozumieć. Zaczynasz, mimo wszystkich nowoczesnych poglądów, ktore wyznajesz, tęsknić do czasów, gdy ojcowi przyprowadzano syna dopiero po jego siódmych urodzinach. Nie masz pojęcia, jak zajmować się takim maleństwem, które niczego nie rozumie.

[rekmob1]

Cóż, wszystkie badania wykazują, że to właśnie w pierwszym roku życia tworzą się fundamenty przyszłych więzi z rodzicami. Musisz więc zacisnąć zęby i jak najwięcej czasu spędzać z synem. Nie tylko kąpiąc go czy usypiając wieczorem. Wbrew pozorom, dla niemowlęcia bardzo ważna jest zabawa i rozmowa. No, może monolog... Uzbrój się więc w cierpliwość i po raz setny powtarzaj: Co to jest? Kotek. Gdzie kotek ma uszka? Nuda? Może pocieszy cię fakt, że dla malucha najważniejszy jest kontakt. W zasadzie możesz więc do niego mówić na dowolny temat, dzieląc się na przykład entuzjazmem po wygranym meczu Barcelony.

Wzorem być

Może nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak szybko syn zacznie cię naśladować. Już niespełna roczne dziecko powtarza w zabawie gesty rodziców. Uwaga: dla malucha liczy się to, co robisz, a nie twoje deklaracje. Jesli spędzasz czas na kanapie przed telewizorem, trudno ci będzie zachęcić syna do aktywnej zabawy. Pamiętaj, że dla syna jesteś pierwszym i najważniejszym przykładem mężczyzny, to ty kształtujesz jego wzorzec męskości. Liczą się wszystkie gesty, codzienne zachowania i twoja postawa wobec kobiet. To duża odpowiedzialność, ale też szansa, by wychować naprawdę fajnego faceta, z którego będziesz mógł być dumny.

[rek]

Jak to zrobić? Zapomnij o nudnych wykładach, po prostu wspólnie spędzajcie czas. Dla syna to ważne, byś wprowadzał go w męski świat – czy będzie to sklejanie modeli, zabawa kolejką, naprawa samochodu czy po prostu samotny wypad w góry czy na mecz. Oczywiście, rozrywki musisz dostosować do wieku dziecka, ale i tak dla niego najważniejsze jest, że robi coś z tobą: czuje się wtedy dorosły, męski, doceniony. Nie irytuj się jednak, gdy syn nie podziela wszystkich twoich zainteresowań – na pewno znajdziecie coś, czym możecie zajmować się wspólnie. To wszystko zaprocentuje, gdy syn zacznie dorastać.

Ten okropny nastolatek

Jeszcze do niedawna wpatrzony w ciebie i zasłuchany w twoje opowieści, teraz zamyka się w pokoju, o byle co wybucha, a każdą uwagę kwituje pogardliwym „co ty tam wiesz”. Co się dzieje? Najwyraźniej, twój syn zaczął dorastać. Teraz czeka was kilka trudnych lat, jednak jesli wcześniej wasze relacje były dobre, macie szanse przejść przez ten etap bez szwanku. Musisz pogodzić się z tym, że syn szuka teraz swojej drogi życiowej i buduje swoją tożsamość, musi więc kwestionować twój autorytet. Pozwól mu na eksperymenty i poszerzaj zakres swobody: nie narzucaj mu poglądów, przekonań, muzyki, stylu ubierania się czy fryzury. Postaw jednak nieprzekraczalne granice dotyczące np. używek czy zasad zachowania się w domu.

Choć rodzice powinni trzymać wobec nastolatka wspólny front, warto, byś wszedł w rolę tego, kto wymaga i egzekwuje – dorastający chłopak potrzebuje autorytetu ojca nawet, gdy pozornie go zupełnie odrzuca. Pamiętaj, że nastolatek potrzebuje też twojego uznania i zaufania; dawaj mu jak najwięcej wsparcia, bądź otwarty na rozmowę i wspólne spędzanie czasu, akceptując jednak to, że dla syna najważniejsza jest teraz grupa rówieśnicza.

[rekmob2]

Ojciec i syn – pięć najważniejszych zasad

Adam Pawłowski